YENİ YAZILAR
Anasayfa / Google / Google Allo ve Duo Messenger
google-allo-messenger-ve-duo-video-chat-i-tanıttı

Google Allo ve Duo Messenger

Google sosyal medya pazarına bomba gibi giriş yapıyor diyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde Spaces uygulamasını yayınlamıştı. Şimdi de Allo Messenger ve Duo Video Messenger!

2016 yılında gerçekleşen Google I/O konferansında Whatsapp’tan aşina olduğumuz uçtan uca şifreli mesaj ve video sohbet uygulamaları olan Duo Video Messenger ve Allo Messenger’i duyurdu. Allo Messenger; altyapısında yapay zeka sistemiyle donatılmış ve kullanıcıların sohbet davranışlarını inceleyip analiz edebilecek. Ben bu cümleyi okuduğumda nasıl yani gönderdiğimiz mesajları okuyup hakkımızda tahminler mi üretecek gibi bir soru geldi aklıma ancak gizlilik koşulları gereğince buna izin verilmeyeceği ve verilemeyeceği için burada kilit kelimenin davranış olduğunu düşündüm. Kastedilmek istenen şeyin sohbet mesajlarımız değil sohbet davranışlarımız olarak düşünürsek kullanıcı deneyimini artırmak üzere kullanılacağını düşünmek yanlış olmaz diye düşünüyorum ki bu özelliği ilk defa kullanmıyoruz Google Hangouts uygulamasından da hatırlayacağınız üzere daha önce de kullanmıştık. Ancak bu seferki çok daha fazla geliştirilmiş ve özelliklere donatılmış duruyor.

Google’ın tanıtımını yaptığı bu iki uygulamadan Allo Messenger tanıtıma dayanaraktan söyleyebiliriz ki profesyonelce geliştirilmiş bir mesajlaşma aracı, Duo ise görüntülü sohbet için kullanılacak.

Google Allo Messenger

Uçtan uca şifreleme ile bizlere sunulacak olan Allo Messenger’in kendine has yapay zekaya sahip olduğunu ve daha önce bu özelliği kullandığımızı belirtmiştik. Bu durum Allo için biraz daha özelleştirilmiş ve geliştirilmiş durumda. Biraz daha açmak gerekirse Allo size gönderilen mesajları ve fotoğrafları analiz edebilecek ve bizlere öneriler sunacak. Örneğin sohbette bir kedi emojisi gönderildiyse Allo bizlere öneriler sunacak ama yinede son kararı biz vereceğiz. Allo emoji yönünden oldukça geliştirilmiş bir mesajlaşma hizmeti sunacak.

google-allo-messenger-tanıtım

Google yöneticilerinden olan Amit Fulay, başkanlığını yaptığı Allo Messenger projesini şöyle açıklamıştır. Google Assistant ile birlikte çalışabilen Allo, uygulamalar arasında geçiş yapmaya gerek kalmadan arama yapmamıza, adres göndermemize ve resim seçmemize de imkan sağlayacak.

Google Duo Video Messenger

Duo’da Allo gibi emojiler yönünden oldukça geliştirilmiş ve şifrelenmiş, güvenli görüntülü sohbet uygulaması olacak. Duo’nun sohbet sırasında sağlayacağı görüntü kalitesi 720p olarak tanıtıldı.

Duo’nun en beğendiğim özelliklerinde birisi de gelen video çağrıları cevaplamadan izleyebilmemiz. Böylelikle ne hakkında olduğu ile ilgili fikir sahibi olabileceğiz. Google bu özelliğe de çok manidar bir isim bularak “Knock Knock” adını vermiş.

Google her iki uygulamasınında Temmuz ayında Google Play Store’da yerini alacağı aktarılan bilgiler arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

google-apple-ı-geride-bıraktı

Google Apple’ı Geride Bıraktı

Google ana kuruluşu Alphabet’in piyasa değeri 503 milyar dolara çıkarak Apple’ı geçti. 13 yıldan sonra …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir