YENİ YAZILAR
Anasayfa / Teknoloji / Google Apple’ı Geride Bıraktı
google-apple-ı-geride-bıraktı
google-apple-ı-geride-bıraktı

Google Apple’ı Geride Bıraktı

Google ana kuruluşu Alphabet’in piyasa değeri 503 milyar dolara çıkarak Apple’ı geçti. 13 yıldan sonra satış gelirleri düşen Apple gerilemeye devam etti.

Resim

Google’ın ana kuruluşu Alphabet, hisse senetlerindeki yükseliş sayesinde teknoloji devi Apple’ı sollayarak dünyanın en değerli şirketi oldu.

Alphabet hisselerinin New York Borsası’nda piyasa değeri 503 milyar dolara ulaştı. 13 yıldan sonra satış gelirleri düşen Apple hisseleri de %2.1 azaldı. Teknoloji devinin piyasa değeri 496 milyar dolara geriledi.

Böylece, Google’ın ana kuruluşu Alphabet’in toplam piyasa değeri 2 Şubat’tan sonra tekrar Apple’ın piyasa değerini geride bıraktı. Ancak 2 Şubat tarihinde, Apple’ın tahtını geri alması çok uzun sürmemişti ve diğer gün tahtını geri almıştı.

Analistler, Apple’ın bu sefer tahtı geri almasının zor olacağını belirterek, Alphabet’in bu yılın ilk üç aya ait bilançosunun Apple’dan daha iyi geldiğine dikkat çekti. Yılın ilk çeyreğindeki net karı %20 artan Alphabet’in net geliri de aynı dönemde %17 arttı. Apple’ın 2016’nın ilk 3 ayındaki net karı %22.8 azaldı. Şirketin gelirleri de %12.7 gerileyerek 2003’ten bu yana ilk kez gerileme kayıt etti. Apple’ın iPhone satışlarında da tarihte ilk defa düşüş görüldü. Yılın Ocak-Mart döneminde iPhone satışları %16.1 gerilerken iPad tablet satışları %18 geriledi.

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Google’ın yeniden yapılanması aşamasında oluşturulan Alphabet, Google arama motorundan video paylaşım platformu YouTube’a ve Android iletişim sistemine kadar şirketin tüm birimlerini bünyesinde toplamış bulunmakta.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir